Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Zielona Góra

III Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Dziczyzny w obiektywie kol. Arkadiusza Jurusza

7 lipca 2024 w Łagowie Lubuskim miało miejsce nietuzinkowe wydarzenie kulturalno-łowieckie, jakim był III Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Dziczyzny. Festiwal odbył się po raz trzeci i myślę, że śmiało można pokusić się o stwierdzenie, iż kultura łowiecka i smaki dziczyzny stają się w Łagowie smaczną tradycją.

 Ten festiwal to przede wszystkim muzyka myśliwska, ale w tym roku wydarzenie cieszyło się tak ogromnym zainteresowaniem uczestników i publiczności, że organizatorzy byli pozytywnie zaskoczeni.

W Łagowie odbyło się kilka konkursów:

  • XII Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej im. Eugeniusza Kruszelnickiego. Przesłuchania indywidualne odbyły się w auli Ośrodka Wczasowego Leśnik, równolegle na scenie amfiteatru odbył się II Konkurs Szlachetnej Sztuki Wabienia Jeleni solo;
  • XII Mistrzostwa Świata w grze najdłuższego dźwięku na rogu małym i dużym;
  • XII konkurs zespołów sygnalistów w klasach C, B, G i muzyce myśliwskiej w klasie MB i MSH.

Konkurs sygnalistów cieszył się w tym roku dużym zainteresowaniem, na który zgłosiło się  64 solistów, 13 wabiarzy i 18 zespołów grających sygnały i muzykę myśliwską.

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie:

https://muzyka.mysliwska.pl/wydarzenia/2024/xii-festiwal-kultury-lesnej-i-lowieckiej-im-eugeniusza-kruszelnickiego-lagow-2024

Druga część festiwalu to smaki dziczyzny, które było można spróbować na kilku stoiskach, np. u państwa Dec, tj. „GOŚCINIEC U DECÓW” z Karszyna, którzy od samej bramy amfiteatru kusili zapachami odwiedzających. Kolejne stoisko to smakołyki w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Nądni, a potem kolejno stoisko z pysznymi kiełbaskami, grochówką i bigosem dzikim z „BARU POD CHMURKĄ”, Burgery z dziczyzną szarpaną od Pieczyste p. Piotra Zwolińskiego ze Świebodzina oraz stoisko „Dziki Łosiu” i Food Truck pana Winnickiego. Te wszystkie stoiska oferowały naszym gościom jedzenie w stylu „las na talerzu”. Można było smakować również produkty Dobre z Lasu, jak i wina od pana Lewandowskiego. Aby  promocja regionu była pełna nie mogło zabraknąć piwa od Beverage Breving ze Zbąszynia oraz miodów  ekologicznych z „PASIEKI CZEPIŻAK” z Jasieńca.

Kolejnym elementem prezentacji leśnych były wyroby jubilerskie, takie jak Biżuteria Diana, Mistral, noże i wyroby z poroża, galanteria skórzana, użytkowo- myśliwska, odzież w stylu leśnym i łowieckim oraz eksponaty klubu kolekcjonera, który reprezentował Ryszard Król.

Pod murami zamku rozstawiły się największe stoiska edukacyjne, tj. Zarządu Okręgowego PZŁ w Zielonej Górze oraz stoiska edukacyjne Nadleśnictwa Świebodzin i Nadleśnictwa Torzym.

Można było zapoznać się także z dorobkiem Klubu Wabiarzy, Technikum Leśnego w Starościnie,

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, w tym dmuchańca, dostępnego dla wszystkich najmłodszych gości festiwalu.

W tym roku podczas festiwalu odbyła się akcja  „Oddaj Krew Uratuj Życie”, przeprowadzona przez Zielonogórski Oddział RCKIK, oraz prezentacja jednostki Specjalistycznej Służby Poszukiwawczo-Ratowniczej ze Świebodzina.

Pokazy na scenie przeprowadziła specjalnie zaproszona na festiwal grupa Rabiec – sokolnicy, która przybliżyła widzom działanie sokołów i zaprezentowała  XVII-wieczną osadę  sokolniczą.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy kynologiczne, podczas których udział wzięło około 30 psów różnych ras.

Gala finałowa i zakończenie festiwalu odbyło się o godzinie 18.00, podczas której zostały ogłoszone wyniki i wręczono podziękowania.

Podsumowując III Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Dziczyzny, można uznać, że była  to bardzo udana impreza z 27 stoiskami i dużą ilością uczestników zainteresowanych konkursami. Nie można zapomnieć o naszych edukatorach, którzy stawili dzielnie czoło dużemu zainteresowaniu publiczności.

            Na koniec należy wspomnieć o organizatorach III Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Dziczyzny, dzięki którym tegoroczna uroczystość mogła się odbyć.

Wielkie słowa uznania i serdeczne podziękowania należą się:

  • Staroście Świebodzińskiemu, p. Zbigniewowi Szumskiemu,
  • Wójtowi Gminy Łagów Lubuski, p. Czesławowi Kalbarczykowi,
  • Nadleśniczemu Nadleśnictwa Świebodzin p. Dawidowi Kłap,
  • Nadleśniczemu Nadleśnictwa Torzym, p. Michałowi Poklewskiemu-Koziełł,
  • ZO PZŁ w Zielonej Górze, a szczególnie Łowczemu Okręgowemu Jackowi Banaszkowi,
  • Stowarzyszeniu Miłośników Muzyki TUTTI,
  • AMR Group,
  • Zespołowi Muzyki Myśliwskiej „De Luxe”,
  • Kołom Łowieckim: LIS Łagów, KNIEJA Rogoziniec, DĄBROWA Świebodzin, Odyniec Świebodzin, KNIEJA Świebodzin, ŁOŚ Torzym, PONOWA Skąpe.

W tym miejscu, jako organizatorzy pragniemy podziękować Radiu Zachód, które na bieżąco relacjonowało całe wydarzenie.

Dziękujemy naszemu prowadzącemu Piotrowi Bogdanowiczowi, który fachowym słowem i z fantazją poprowadził cały festiwal. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na nasz festiwal. Mamy ogromną nadzieję,  że nie ostatni raz zaszczyciliście Państwo nas swoją obecnością. Dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku w Łagowie na IV Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Dziczyzny, podczas którego odbędą  się XXIX Mistrzostwach Polski Sygnalistów Myśliwskich o RÓG WOJSKIEGO.

Darz Bór

Agnieszka Rybicka, Jerzy Karabanowicz, Maciej Jaśkowski

III Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Dziczyzny w obiektywie kol. Arkadiusza Jurusza i M.R. Wachowskiej

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱