Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Zielona Góra

Koła łowieckie sadzą drzewa owocowe na 100-lecie Zjednoczonego Łowiectwa

Koleżanki i Koledzy,

Dobiega końca inicjatywa sadzenia drzew owocowych w ramach akcji „100 drzew owocowych na 100-lecie Zjednoczonego Łowiectwa”. Akcję zainicjował Zarząd Główny PZŁ,  tym samym mogliśmy odebrać drzewka wybornej jakości hodowlanej od jednego z czołowych sadowników w centralnej Polsce, tj. firmy ARNO Gospodarstwo Szkółkarsko-Sadownicze Anna i Ryszard Nowakowscy. Serdecznie Dziękujemy!

Przyznamy szczerze, nie spodziewaliśmy się tak pozytywnego odzewu i cieszymy się bardzo, że  obwody łowieckie dzierżawione przez koła łowieckie okręgu zielonogórskiego PZŁ, zostały wzbogacone tak licznie gatunkami biocenotycznymi, jak różne odmiany jesienne jabłoni, wiśni, śliw. Jest to szczególnie wartościowe przedsięwzięcie, nie tylko z uwagi na gatunki zwierząt łownych, dziko żyjących, ale również ptaków, owadów, małych ssaków itp. Drzewa owocowe znacznie wzbogacają bazę żerową, jak również absorbują uwagę zwierząt łownych, ograniczając tym samym ich aktywność na terenach rolnych, czy też sadach produkcyjnych.

Pokusiliśmy się o wycenę wspólnych działań, mających na celu wzbogacenie naszych łowisk, składających się w znakomitej większości z monokulturowych drzewostanów sosnowych na siedliskach borowych.

Ogólnie do naszych łowisk wprowadzono około 7500 drzew owocowych – przy cenie jednostkowej drzewka około 25 zł/szt. Zakładając, że cena hurtowa mogłaby wynieść 20 zł, to nasze łowiska zostały wzbogacone gatunkiem biocenotycznym na szacunkową kwotę około  150 tys. zł –  koszt drzewek, transport – około 5 tys. zł.

Organizacja prac w kołach: posadzenie jednego drzewka owocowego wraz z jego zabezpieczeniem przed zgryzaniem, ogryzaniem, spałowaniem ok. 10 zł; sadzenie + 10 zł, zabezpieczenie + 5 zł, materiał zabezpieczający (paliki, osłonka, wapno)  + 5 zł, transport = ogółem 30 zł/szt. = 225 000 zł.

Ogółem łowiska zielonogórskich kół łowieckich myśliwi doinwestowali kwota ogólną około
380 000 zł,
mając na uwadze świadome ekologiczne zarządzanie środowiskiem naturalnym, a przede wszystkim stwarzanie lepszych warunków bytowy nie tylko zwierzynie łownej.

Pięknie dziękujemy za zaangażowanie i pracowitość, będące świadectwem troski o nasze łowiska, które stają się atrakcyjniejsze dla zwierząt dziko żyjących, mieszkańców województwa Lubuskiego i gości odwiedzjących nasz region, który słusznie jest nazywany „Zielonymi płucami Polski”.

Bardzo fajnym jest fakt, że wiele kół łowieckich sadzenie zorganizowało zapraszając uczniów szkół, dzieci z przedszkoli z którymi koła współpracują, lokalnych włodarzy gmin, czy też leśników. Inne zrealizowały nasadzenia w ramach aktualnie realizowanych dni gospodarczych w terenie swoich łowisk.

I z całą pewnością cała nasza wspólna praca nie została wykonana po to, by lepiej nam się zabijało…

Wykaz kół, które złożyły zapotrzebowanie na drzewka owocowe w ramach akcji „100 drzew na 100-lecie Zjednoczonego Łowiectwa”:

 1. Bór Zielona Góra,
 2. Ostoja Zielona Góra,
 3. Ryś Niedoradz,
 4. Piżmak Niwiska,
 5. Głuszec Krosno Odrzańskie,
 6. Krzyżówka Gubin,
 7. Lis Gubin,
 8. Dzik Grabice,
 9. Zając Chlebowo,
 10. Tumak Cybinka,
 11. Sokół Krosno Odrzańskie.,
 12. Knieja Rogoziniec,
 13. Odyniec Świebodzin,
 14. Knieja Świebodzin,
 15. Jeleń Brody,
 16. Cietrzew Żary,
 17. Leśnik Lipinki,
 18. Bażant Żary,
 19. Szarak Jasień,
 20. Lisek Trzebiel,
 21. Łajka Ojrzanów,
 22. Bóbr Żagań,
 23. Jeleń Czerwieńsk,
 24. Drop Zielona Góra,
 25. Tracz Zabór,
 26. Ryś Lubsko,
 27. Borówka Zielona Góra,
 28. Dzik Krosno,
 29. Dzik Brzózka,
 30. Dzik Zielona Góra,
 31. Dąb Zielona Góra,
 32. Sokół Babimost,
 33. Sokół Krosno Odrzańskie,
 34. Daniel Szprotawa,
 35. Ryś Żary,
 36. Odyniec Bobrowice,
 37. Głuszec Krosno,
 38. Słonka Zielona Góra

Ps. 100 sztuk drzewek owocowych zostało posadzonych przez zielonogórzan w ramach akcji
pn. „Posadźmy razem las” 😊 organizowanej corocznie na przemian przez Nadleśnictwo Zielona Góra i Nadleśnictwo Przytok wraz z partnerami.

Darz Bór!

Zarząd Okręgowy PZŁ w Zielonej Górze

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱