Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Zielona Góra

Podsumowanie „I Żarskiego Tygodnia z Drapieżnikiem”

Szanowne Koleżanki,

Szanowni Koledzy,

Szanowni Państwo,

Wraz z członkami Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze oraz Przewodniczącym Komisji Hodowlanej przy ZO PZŁ, pragnę serdecznie podziękować za uczestnictwo w skoordynowanej akcji pn. „ I Żarski Tydzień  z Drapieżnikiem”.

Przede wszystkim dziękuję włodarzom, członkom lokalnych kół łowieckich tj.:

KŁ Bażant Żary,

KŁ Ryś Żary,

KŁ Cietrzew Żary,

KŁ Lisek Trzebiel,

KŁ Szarak Jasień,

KŁ Jeleń Brody,

KŁ Grzywacz Brzeźnica,

KŁ Ponowa Wymiarki,

KŁ Ryś Lubsko,

KŁ Leśnik Lipinki Łużyckie

za wykonanie tytanicznej pracy, dzięki której na uroczystym zakończeniu Akcji (pokocie), złożyliśmy:

56 lisów,

53 szopy pracze,

3 borsuki – pozyskane w obwodach, gdzie występuje Głuszec (Tetrao urogallus) i Cietrzew (Tetrao tetrix).

4 kuny leśne.

Tym samym ocalonych zostało, moim zdaniem, setki zwierząt w postaci ptaków: kuraków leśnych, polnych, ptaków śpiewających, kolorowych, gniazdujących na drzewach, strefie litoralnej wód powierzchniowych, drobnych ssaków, gadów, płazów, etc.

Dziękuję Prezesom Kół Łowieckich, biorących udział w akcji, którzy wraz z członkami swoich kół, tak licznie przybyli do siedziby KŁ „Leśnik” Lipinki na uroczyste podsumowanie oraz wzięli udział w  biesiadzie myśliwskiej.

Serdecznie dziękuję Nadleśniczym Nadleśnictw Wymiarki i Lipinki Łużyckie z/s w Żarach za uczestnictwo w zakończeniu i podsumowania Akcji, jak również za przekazanie upominków dla „Hodowców zwierzyny drobnej roku 2023 powiatu żarskiego” w kategorii indywidualnej.

Podziękowania również kieruję do sponsorów indywidualnych Pana Michała Szczepaniaka, Państwa Kiljan właścicieli sklepu myśliwskiego „Ostoja”

Ogromne słowa uznania kieruję do Zespołu Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego: Pani dr Ewy Burdy, dr Sylwi Jędrzejczyk-Grządko, dr Mateusza Cieplińskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Leszka Jerzaka – za świetną współpracę, sprawne pobranie próbek do analiz, badań naukowych od wszystkich pozyskanych szopów praczy.

Dziękuję Prezesom Kół Łowieckich, biorących udział w akcji, którzy wraz z członkami swoich kół, tak licznie przybyli wczoraj do siedziby KŁ „Leśnik” Lipinki na uroczyste podsumowanie.

Zdaję sobie sprawę, że wnioski z wydarzenia będą się nasuwały z biegiem czasu, mam ogromną prośbę, aby skrzętnie je zanotować. Przemyślenia i wnioski omówimy wspólnie na najbliższej naradzie powiatowej kół łowieckich.

Dziękuję Zarządowi Koła Łowieckiego „Leśnik” za przyjęcie roli gospodarza „ I Żarskiego Tygodnia  z Drapieżnikiem” na czele z Kol. Prezesem Michałem Jaślankiem, Łowczym Koła Piotrem Oskiem, stażystom koła „Leśnik”,  a także sygnalistom za profesjonalne przygotowanie oprawy pokotu i poczęstunku.

Miano „Hodowcy sezonu 2022/2023 zwierzyny drobnej powiatu żarskiego” w kategorii koło łowieckie przypadło:

  1. KŁ „Leśnik” Lipinki, którego członkowie koła w okresie trwającego sezonu pozyskali ogółem: 192 drapieżniki w tym 73 Szopy pracze (IGO), 8 Jenotów (IGO) – bon na zakup kuropatw lub bażantów 1500 zł. w OHZ Nieciecz.
  2. KŁ „Cietrzew” Żary – 171 drapieżników w tym 27 Szopów praczy (IGO), 6 Jenotów (IGO) bon na zakup kuropatw lub bażantów 1000 zł. w OHZ Nieciecz.
  3. KŁ „Ryś” Żary – 110 drapieżników w tym 21 Szopów praczy (IGO), bon na zakup kuropatw bażantów 750 zł. w OHZ Nieciecz.

Pozostając w nadziei, że pierwsza tego typu inicjatywa będzie miała swój dalszy ciąg, zbliżając się do końca sezonu łowieckiego 2022/2023, życzę wszelkiej pomyślności, udanych podsumowań mijającego sezonu, jak i optymizmu i mądrego planowania łowieckiego na sezon  2023/2024.

Darz Bór!

Jacek Banaszek

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱