20 kwietnia 2023 r. miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, przede wszystkim z punktu widzenia ochrony naszej rodzimej unikatowej „jeszcze” flory i fauny.
W siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. na zaproszenie Pana Dyrektora Józefa Kruczkowskiego, będącego w asyście zastępcy Pana Andrzeja Korzeniowskiego – Regionalnego Konserwatora Przyrody, stawili się dwaj łowczowie okręgowi: z Zielonej Góry Jacek Banaszek oraz Gorzowa Wlkp. Wojciech Pawliszak. Spotkanie wyżej wymienionych osób w instytucji, mającej na celu ochronę polskiej rodzimej przyrody, zostało zaaranżowane w celu podpisania porozumienia w przedmiocie współpracy z zakresu realizacji działań zaradczych w przypadku stwierdzenia Inwazyjnych Gatunków Obcych na podstawie zapisów ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych. (Dz. U. z 2021 r., 1718ze zm.) w środowisku naturalnym na terenie województwa lubuskiego.
Dziękujemy szefostwu gorzowskiego RDOŚ za dostrzeżenie realnego problemu, z jakim wszystkim nam przyjdzie się mierzyć już niebawem. Cieszymy się z już podjętych działań i zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, jaka aktualnie zaczyna mieć miejsce w środowisku naturalnym, a zwłaszcza terenie województwa lubuskiego.
Pozostajemy w ogromnej nadziei, że zawarte porozumienie otworzy nam wszystkim nowe możliwości monitoringu gatunków obcych, zwiększania wiedzy, jak i świadomości społeczeństwa z zagrożeń, które wynikają z obecności tych gatunków oraz pozwoli wdrażać nowe skuteczniejsze standardy działania.
Zarząd Okręgowy PZŁ w Zielonej Górze
Darz Bór!
Poniżej podajemy linki do seminarium, które miało miejsce w marcu i było zorganizowane przez Uniwersytet Zielonogórski Wydział Nauk Biologicznych – zachęcamy do obejrzenia i odsłuchania.
W seminarium głos zabrali:
- Konrad Wypychowski – dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty”: „Poprawa warunków siedliskowych ptaków poprzez zwalczanie szopa pracza na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty” na przykładzie projektu „Polskie Ostoje Ptaków” (LIFE09 NAT/PL/000263)”
- dr Ewa Burda – Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ptasi Azyl” UZ w Zielonej Górze: „Choroby oraz zoonozy szopa pracza”
- dr Georg Moskwa – MLUK Brandenburg (Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii), Poczdam, Niemcy: „Szop w Brandenburgii”
- dr inż. Anita Kruszewska, Joanna Kuternozińska – Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim: „Szop pracz – prawne aspekty zwalczania IGO”.
- Jacek Banaszek, Wojciech Pawliszak – Łowczy Okręgowi, Polski Związek Łowiecki Okręg w Zielonej Górze i Okręg w Gorzowie Wielkopolskim: „Szop pracz – przyrodnik czy przyrodniczy rozbójnik?
„Szop pracz gatunek inwazyjny” – seminarium – PODSUMOWANIE
Dziękujemy Koledze Piotrowi Bogdanowiczowi z Vademecum Myśliwego za nagranie prelekcji i ocalenie od zapomnienia tego niezwykle ciekawego seminarium.