Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Zielona Góra

Program oceny liczebności zwierząt za pomocą fotopułapek na terenach leśnych województwa lubuskiego

20 marca 2023 r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśnik” w Łagowie, mieliśmy okazję być gospodarzem konferencji „Wykorzystanie danych o liczebności i zagęszczeniu dzików na obszarze województwa lubuskiego, uzyskanych w wyniku inwentaryzacji przeprowadzonej za pomocą fotopułapek – narzędziem w walce z Afrykańskim Pomorem Świń”.

Było to spotkanie podsumowujące współpracę leśników, myśliwych i służb weterynaryjnych, która została zrealizowana w ramach projektu „Ocena liczebności zwierząt wykonana za pomocą fotopułapek na terenach leśnych województwa lubuskiego w roku 2022”.

Podczas konferencji, przedstawiciele partnerów projektu oraz prelegenci z Leśnictwa – Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i firmy TAXUS SI podzielili się wynikami zrealizowanych działań w ramach realizacji „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”.

Wystąpienia były bardzo ciekawe, a dyskusja na temat przeprowadzonych badań i dotychczasowej pracy w kwestii zwalczania wirusa ASF nie gaśnie.

Warto przypomnieć, że współpraca ta została rozpoczęta w ramach zawartego w 2021 r. porozumienia w sprawie wspólnego przeprowadzenia oceny liczebności i zagęszczenia dzików na obszarze województwa lubuskiego.

W październiku 2022 roku zlecono usługę wykonania oceny liczebności zwierząt za pomocą fotopułapek na terenach leśnych, zgodnie z jedną z dostępnych metod szacowania zagęszczenia populacji zwierzyny. Partnerami projektu są

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze

– służby weterynaryjne województwa lubuskiego – Inspekcja Weterynaryjna,

Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Zielonej Górze i Polski Związek  Łowiecki  Zarząd Okręgowy w  Gorzowie Wielkopolskim.

Wspólnie z naszymi partnerami projektu dziękujemy za udział w spotkaniu i owocną dyskusję. Uczestnikom dziękujemy za aktywny udział, a mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli:

Ministerstwa Klimatu i Środowiska,

Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

Głównego Inspektoratu Weterynarii,

Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych,

Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego i Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ,

oraz sąsiednich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych,

Parku Narodowego „Ujście Warty”,

Lubuskiego Związku Rolników,

Lubuskiego Forum Rolniczego,

Sejmiku Wojewódzkiego,

Lubuskiej Izby Rolniczej,

Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego,

Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego,

Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze,

Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,

SGGW w Warszawie,

Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.,

Zachodniopomorskiego Inspektoratu Weterynarii.

Podziękowania za sprawną organizację i degustację zdrowych produktów pochodzących z lasu – marki Dobre z Lasu, kierujemy dla pracowników Nadleśnictwa Świebodzin, Lasów Państwowych,  kierujących Ośrodkiem Wypoczynkowym „Leśnik” w Łagowie.

Dziękujemy także mediom za udział – to dzięki dziennikarzom możliwe było szybkie rozpropagowanie informacji o pojawieniu się kilka lat temu afrykańskiego pomoru świń w województwie.

TVP3 Gorzów Wielkopolski Gazeta Lubuska Radio Zachód Vademecum Myśliwego

#ASF #zrównoważonagospodarka #współpraca #ochronaprzyrody

Tekst i fot. Ewelina Fabiańczyk

Program konferencji podsumowującej projekt fotopułapkowy dostępny TUTAJ..

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱