Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Zielona Góra

Wicepremier i minister rolnictwa spotkał się z lubuskimi rolnikami w ODR w Kalsku

W środę 19 października 2022 r. w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku, szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się z członkami lubuskich organizacji rolniczych i z samymi rolnikami. W spotkaniu uczestniczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Na spotkaniu nie zabrakło również Przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZŁ Łowczego Okręgowego Jacka Banaszka.

Spotkanie z rolnikami zdominowało kilka tematów, a przede wszystkim susza. Część lubuskich rolników jest zdania, że stosowana aplikacja suszowa nie do końca oddaje stan faktyczny gospodarstw. Według oceny Ministra Kowalczyka, w Polsce w tym roku nie było głębokiej suszy rolniczej, że występowała punktowo, a województwo lubuskie należy do regionów, gdzie symptomy suszy były największe.

Jeszcze trudniejszym tematem poruszonym na spotkaniu w Kalsku były ceny nawozów. Minister powiedział, że obecnie trwają prace nad rozwiązaniami europejskimi, aby wspierać rolników  w zakupie nawozów po „akceptowalnej cenie”. Ponadto rozmawiano o problemach hodowli trzody chlewnej i jej opłacalności w kontekście zwalczania ASF.

Minister Henryk Kowalczyk stwierdził, że województwo lubuskie może być dla innych regionów wzorem, jak radzić sobie z problemem ASF.

Należy przypomnieć, że środowisko lubuskich rolników i lubuska weterynaria zaproponowała pilotażowy program zwalczania ASF, w którym ma uczestniczyć resort rolnictwa i rozwoju wsi..

Darz Bór!

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱