Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Zielona Góra

Reintrodukcja kuropatwy w Kole Łowieckim ,,DANIEL” w Szprotawie

Pomysł narodził się już dużo wcześniej, bo początkiem 2022 r. Podczas jednego ze spotkań dotyczących działań związanych ze zwalczaniem choroby ASF na terenie powiatu żagańskiego, Starosta Powiatu Żagańskiego Henryk Janowicz, jednocześnie Kolega po strzelbie, zaproponował, aby na terenie powiatu zrealizować pilotażowy program reintrodukcji kuropatw. Podstawowym argumentem był fakt, że dzika na terenie powiatu praktycznie już nie ma lub występuje w śladowych ilościach. Jak wszyscy dobrze wiemy, ma on także wpływ na redukcję lęgnących się ptaków naziemnych, jak i niszczenie gniazd. Drugim bardzo istotnym argumentem jest sukcesywna i intensywna redukcja drapieżników oraz typowo polny charakter obwodów, do których miałyby trafić ptaki.

W środę 9 listopada 2022 r. Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn podpisał umowy na wsparcie kół łowieckich w regionie w obszarze ekologii, ochrony zwierząt i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, w dniach 21 i 29 listopada 2022r. koło nasze przeprowadziło reintrodukuję kuropatwy w obwodzie łowieckim nr 204.

Zakupiono 167 sztuk ptaków, które w dwóch etapach zostały wypuszczone do łowiska. Pierwsze 80 sztuk kuropatw wypuściliśmy w łowisku 21 listopada w obecności uczniów klasy V Szkoły Podstawowej w Gościeszowicach. Kolejna partia ptaków ,,wylądowała” w naszym łowisku w dniu 29 listopada, tym razem świadkami reintrodukcji byli uczniowie  klasy IV. Przy okazji tej akcji uczniowie mogli się zapoznać z biologią i zwyczajami tego gatunku. Niektóre odważniejsze dzieci mogły również z bliska przyjrzeć się kuropatwie, a nawet jej dotknąć. Przy okazji wspólnej akcji reintrodukcji, krótkie szkolenie na temat bezpieczeństwa i zagrożeń, jakie mogą występować w lesie, przeprowadził dzielnicowy aspirant  Jacek Kowczyk, który jest stażystą w naszym kole.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na skuteczność reintrodukcji jest odstrzał drapieżników. Największą skutecznością w ich zwalczaniu wykazali się koledzy:  Lechowski Paweł, Basista Paweł i Schmidt Peter.

Zarząd Koła Łowieckiego „Daniel” w Szprotawie dziękuje Panu Dariuszowi Brzeźniakowi, właścicielowi Firmy ARDEG z Niegosławic za pomoc. Gdyby nie jego auto, mielibyśmy problem z transportem dzieci do łowiska.

Darz Bór!

Darek

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱