Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Zielona Góra

Szopy pracze będą wzięte pod lupę. Nowa współpraca ZO PZŁ z Uniwersytetem Zielonogórskim

Badania dot. szopa pracza: porozumienie między UZ a Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze

Uniwersytet Zielonogórski podpisał dzisiaj porozumienie z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze. Współpraca będzie dotyczyła badań nad materiałem biologicznym pobranym od szopa pracza, który stanowi duże zagrożenie w środowisku naturalnym.

Więcej na temat porozumienia na stronie UZ

 

Szopy pracze będą wzięte pod lupę. UZ rozpoczyna współpracę z Polskim Związkiem Łowieckim

Bierzemy się za szopy – mówią przedstawiciele Polskiego Związku Łowiectwa. I to nie sami – bo pomogą im naukowcy oraz studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dokładniej chodzi o przebadanie truchła szopa pracza. Zwierzaki te w ostatnich latach dość mocno zaczęły ingerować w lokalną naturę. Pojawiają się nawet w mieście.

I choć większości z nas kojarzą się jako puchate i sympatyczne, szopy mogą być niebezpieczne. Dlatego teraz zostaną wzięte pod lupę. Podpisane zostało porozumienie na przeprowadzenie wspólnych badań.

Szczegóły omawiające ten problem dostępne są w reportażu Radia Index wZielonej.pl

 

Uniwersytet Zielonogórski będzie badał truchło szopa pracza. To efekt nowej współpracy

Uniwersytet Zielonogórski podpisał porozumienie z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze. Współpraca będzie polegała na wspólnym badaniu truchła szopa pracza, aby powstrzymać zwierzęta przed dalszą ingerencją w lokalną naturę.

Od wielu lat szopy niszczą kolonie ptaków lęgowych i zajmują miejsce rodzimych gatunków zwierząt, takich jak lisy czy kuny.

– To dla nas niecodzienna współpraca, ale na pewno wywiążemy się ze swojego zadania – mówi prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego

Więcej w reportażu Radia Zielona Góra Radio Zielona Góra

 

Naukowcy i myśliwi chcą wspólnie chronić przyrodę. Pomogą w tym badania nad… szopem praczem

Szop pracz połączył naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego i myśliwych z Zielonej Góry. Okazuje się, że to ładne zwierzę za bardzo ingeruje w naszą przyrodę. Niszczy kolonie ptaków lęgowych i zajmuje miejsce rodzimych gatunków, takich jak lisy, czy kuny. Dlatego myśliwi i naukowcy łączą siły, bo coś z tym zrobić.

Więcej w reportażu telewizyjnym 

 

Badania wskazują, że szopy pracze roznoszą w Europie niebezpieczne choroby

Nic dziwnego w tym, że wiele osób uważa, iż szop pracz wygląda uroczo i byłby doskonałym puchatym przyjacielem, jednak w rzeczywistości ci mali mięsożercy niewiele mają wspólnego z misiem przytulanką. Są łakome i trudno nad nimi zapanować, dostosowują się do nowych siedlisk i…

Więcej na stronie badań wspieranych przez UE

Petycja nr 1117/2015, którą złożył dr Francesco Dati (Niemcy), w sprawie wpływu rozporządzenia (UE) nr 1143/2014 na populację szopów praczy w Niemczech

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱